2021. gada 28. decembrī notika LETERA tikšanās ar izglītības un zinātnes ministri Anitu Muižnieci. Decembra vidū LETERA sadarbībā ar Latvija Darba devēju konfederāciju, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru, Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociāciju, Latvijas Kokrūpniecības federāciju, Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociāciju, Latvijas Pārtikas uzņēmumu federāciju, Latvijas Universitāti, Rīgas Tehnisko universitāti un Latvijas Fizikas skolotāju asociāciju nosūtīja aicinājumu LR prezidentam E.Levitam, ministru prezidentam K.Kariņam, izglītības un zinātnes ministrei A.Muižniecei, ekonomikas ministram J.Vitenbergam steidzami rast iespēju valsts līmenī atbalstīt un rast finansējumu vairākām atslēgas iniciatīvām, lai nodrošinātu iespēju katram skolēnam Latvijā kvalitatīvi apgūt fiziku.
Pirmajā tikšanās ar izglītības un zinātnes ministri, ministrijas un Valsts izglītības satura centra (VISC) speciālistiem aicinājuma autorus pārstāvēja LETERA prezidents Normunds Bergs, LETERA izpilddirektore Inese Cvetkova, LETERA nozares izglītības eksperte Mārīte Seile, LU profesors Mārcis Auziņš, LU profesors Vjačeslavs Kaščejevs un Latvijas Fizikas skolotāju asociācijas prezidente Ludmila Belogrudova.
Tikšanās laikā pozitīvi tika novērtēts gan aicinājums par kvalitatīvu un visu mācību saturu aptverošu metodisko fizikas materiālu izstrādi skolotājiem un to pēctecības nodrošināšanu, gan par nepieciešamību nodrošināt papildu finansiālu atbalstu tehniskās jaunrades interešu izglītībai. Uzklausījām VISC speciālistu piedāvājumu – ieviest valsts pārbaudes darbus dabaszinībās 6. un 11. klases noslēgumā. Tomēr uzskatām, ka obligāts centralizēts eksāmens dabaszinībās vai fizikā, vai ķīmijā, vai bioloģijā gan pamatskolas, gan vidusskolas noslēguma posmā ir absolūti nepieciešams. Tas ne tikai ļautu sekot dabaszinātņu apguves kvalitātei, bet arī skaidri noteiktu valsts finansētas vidējās izglītības stūrakmeņus: latviešu valoda, matemātika, svešvaloda un dabaszinātnes. Daudzās pasaules valstīs eksāmens dabaszinībās ir obligāts un tas dod skaidru signālu pašvaldībām, skolu direktoriem, vecākiem, kā arī mudina skolēnus pievērst papildu uzmanību dabaszinātņu priekšmetiem. Līdz ar to paver viņiem daudz plašākas karjeras iespējas nākotnē un paplašina izpratni par norisēm pasaulē. Turklāt iepriekšējos gados jau ir notikušas visaugstākā līmeņa diskusijas par obligāta centralizēta dabaszinātņu eksāmena ieviešanu un šāds lēmums pat ir apstiprināts Ministru kabineta 2015. gada 2. jūnija informatīvajā ziņojumā.
Esam vienojušies par nākamo tikšanās reižu organizēšanu ar IZM un VISC jau tuvākajā laikā, lai diskutētu par praktiskiem darbības soļiem, termiņiem un finansējuma avotiem. Uzskatām, ka šo pasākumu kopums ir jāīsteno nevilcinoties. LETERA turpinās iesaistīties un atbalstīt STEM izglītības kvalitātes uzlabošanu Latvijā.
Ar aicinājumu un skaidrojošām infografikām varat iepazīties www.letera.lv.
Jautājumu gadījumā lūdzam sazināties ar Mārīti Seili, LETERA nozares izglītības eksperti pa tālruni 29477527 vai e-pastu: marite.seile@letera.lv.