1.aprīlī notika LETERA biedru sapulce. Sapulcē tika apstiprināts LETERA 2024.gada pārskats un budžets 2025.gadam, pārvēlēta valde un prezidents, kā arī sniegts atskats uz paveikto un izvirzītas asociācijas prioritātes 2025.gadā. Galvenās LETERA prioritātes šajā gadā ir aizsardzības jomas attīstība, birokrātijas mazināšana un plastmasas ceha projekta virzība.
Kā liecina LETERA biedru aptaujā paustais, viens no būtiskākajiem uzņēmumu darbību ietekmējošajiem faktoriem ir biznesa vides nestabilitāte – karš Ukrainā, ģeopolitiskā situācija, ASV administrācijas politika. Ņemot vērā iepriekš minētos faktorus, šī gada LETERA biedru sapulces vadmotīvs bija Vinstona Čērčila vārdi:
“Success consists of going from failure to failure without loss of enthusiasm.”
LETERA kopsapulce pagāja aizsardzības un drošības jomas zīmē. Aizsardzības jomas attīstībai 2024.gadā bija un arī 2025.gadā būs ļoti būtiska nozīme LETERA dienaskārtībā, darbojoties gan pie atbalsta programmu izveides, gan veidojot sadarbību ar Aizsardzības ministriju. Sadarbība ar Aizsardzības ministriju notiek ar Latvijas Industrijas attīstības konfederācijas (LIAK) starpniecību, kurā LETERA pārstāv industrijas intereses kopā ar Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociāciju (MASOC), Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociāciju (LIKTA), Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociāciju (LAĶIFA) un Latvijas Kokrūpniecības federāciju (LKF).
Sadarbība ar aizsardzības un drošības nozari ir ne tikai LETERA prioritāte, arī biedriem aizsardzības un duālu produktu attīstība ir kļuvusi par ļoti aktuālu darbības virzienu – lielākā daļa no “Brīvajā mikrofonā” demonstrētajām biedru prezentācijām bija par šī jomas produktiem. Tāpat Ekonomikas ministrijas Valsts sekretāra vietnieka tautsaimniecības jautājumos Raivja Bremšmita uzrunā LETERA biedriem tika īpaši akcentēta informācija par atbalsta programmām aizsardzības un duāla pielietojuma produktu izstrādei, kā arī aizsardzības sektorā strādājošo uzņēmumu attīstībai.
Bez aizsardzības un drošības jomas attīstības un birokrātijas mazināšanas, kā vienu no prioritātēm 2025.gadam LETERA biedri apstiprināja plastmasas ceha izveidi. Šāds cehs ir nepieciešams, jo nozarei akūti trūkst plastmasas korpusu ražošanas kapacitātes. Pašlaik korpusi tiek pasūtīti Ķīnā, taču ģeopolitiskās situācijas, piegādes ķēdes drošības un konkurētspējas paaugstināšanas nolūkos ir nepieciešams izveidot šādu cehu Latvijā. Ceha izveides mērķis – LETERA biedru un nozares nodrošināšana ar plastmasas komponentēm, darbojoties uz biznesa principiem. Kopsapulcē biedri pilnvaroja LETERA valdi turpināt attīstīt plastmasas ceha projektu.
Atbilstoši satūtiem LETERA kopsapulcē tika pārvēlēta asociācijas valde iepriekšējā sastāvā, kā arī par LETERA prezidentu uz nākamo termiņu tika ievēlēts Normunds Bergs, AS “SAF Tehnika” valdes priekšsēdētājs.
LETERA valde:
- Prezidents Normunds Bergs – AS “SAF Tehnika” valdes priekšsēdētājs
- Aldis Janevics, SIA “Kompānija NA”, valdes priekšsēdētājs
- Aigars Laizāns, AS “Latvenergo”, padomes priekšsēdētājs
- Agris Ņikitenko, RTU Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātes dekāns
- Ilmārs Osmanis, SIA “Lightspace Technologies”, valdes priekšsēdētājs
- Ģirts Ozoliņš, SIA “Erica Synths”, valdes loceklis
- Jurģis Poriņš, SIA “Elektroniskie sakari”, valdes loceklis
- Kristaps Rikāns, SIA “Ubiquiti (Latvia)”, direktors
- Jānis Sams, AS “HansaMatrix”, valdes priekšsēdētājs
- Dzintars Zariņš, SIA “Dozimetrs”, valdes loceklis
- Aleksandrs Zaslavskis, AS “ALFA RPAR”, padomes priekšsēdētājs
Atskatoties uz paveikto 2024.gadā, papildus iepriekš minētajam LETERA turpināja ciešu sadarbību ar valsts pārvaldes institūcijām uzņēmumu konkurētspējas atbalsta programmu izstrādē, STEM izglītības kvalitātes celšanā un interešu izglītības attīstībā, kā arī elektrisko un elektronisko iekārtu ražotāju atbildības nodrošināšanā. LETERA īsteno ES fondu projektus un sniedz biedriem atbalstu uzņēmumu darbinieku prasmju pilnveidošanai, jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādei un uzņēmumu eksporta un savstarpējās sadarbības atbalsta aktivitātēm. Aicinām LETERA biedrus izmantot projektu sniegtās iespējas uzņēmumu konkurētspējas celšanai!
2024.gadā LETERA kopā ar sadarbības partneriem no Vācijas, Spānijas un Somijas turpināja īstenot arī Erasmus+ programmas projektu “Intelligent printing, flexible and organic electronics Excellence – INFINITE”. Projekta mērķis – profesionālās ekselences centru sadarbības tīkla izveide jaunu talantu attīstībai un uzņēmumu darbinieku kvalifikācijas paaugstināšanai drukātās, elastīgās un organiskās elektronikas jomā. Plānots, ka INFINITE projekta rezultātā Ogres tehnikumā un Rīgas Tehniskajā koledžā tiks ieviesti IPC lodēšanas mācību moduļi un elektronikas programmas absolventiem būs iespēja saņemt IPC sertifikātus, beidzot šīs mācību iestādes.
Pagājušajā gadā LETERA iesaistījās starptautiskā iniciatīvā un kopā ar ES valstu asociācijām un lielajiem ražotājiem atbalstīja uzstādījumu Eiropas Komisijai un Eiropas Parlamentam izstrādāt visaptverošu elektronikas ražošanas stratēģiju. Šīs iniciatīvas mērķis ir stiprināt Eiropas rūpniecības noturību, saglabāt globālo konkurētspēju un palielināt reģionālo drošību, ņemot vērā pieaugošās ģeopolitiskās problēmas. Vairāk par iniciatīvu lasiet ŠEIT.
Sapulcē piedalījās arī jaunā LIAA vadītājā Ieva Jāgere, kura atbildēja uz LETERA biedru jautājumiem par LIAA atbalsta programmām un uzklausīja LETERA biedru priekšlikumus LIAA darbības uzlabošanai. Ar Eiropas digitālās inovācijas centru iespējām uzņēmējiem un pieejamo valsts atbalstu uzņēmumu digitalizācijai 2025.gadā LETERA biedrus iepazīstināja Madara Melne Krūmiņa, Latvijas IT Klasteris valdes locekle EDIC pakalpojumu vadītāja, Baiba Berovska, Latvijas Digitālais akselerators projekta vadītāja un Līga Ignate, Latvijas Digitālais akseleratora Rīgas kontaktpunkta vadītāja.
Kopsapulcē tika pasniegtas biedru apliecības jaunajiem asociācijas biedriem: SIA “elProt”, SIA “Orbit8”, SIA “Origin Robotics”, SIA “International School of Innovations”, SIA “DK UNITY”, SIA “Ascent Lumina”, SIA “ALMIKO”, SIA “Basecamelectronics”, SIA “Biosan” un SIA “Vizulo”, kā arī tika sveikti LETERA biedri, kas sasnieguši 10 un 20 gadu slieksni kopš uzņēmumu dibināšanas.
Šogad sapulce notika LETERA biedra Rīgas Tehniskās koledžas telpās, kas noorganizēja ļoti siltu uzņemšanu un iepazīstināja sapulces dalībniekus gan ar savām mācību programmām, gan laboratorijām un interešu izglītības iespējām. Liels paldies koledžas direktorei Rūtai Gintautei-Marihinai un viņas komandai! Tāpat paldies SIA “Aretai” par muzikālo fonu pasākuma saviesīgajā daļā!
LETERA biedru sapulcē demonstrētās prezentācijas:
- Ziņojums_par_LETERA darbību_2024
- ATBALSTS UZŅĒMĒJIEM 2021-2027.gadam, Raivis Bremšmits EM Valsts sekretāra vietnieks tautsaimniecības jautājumos
- LATVIJAS IT KLASTERIS / EIROPAS DIGITĀLĀS INOVĀCIJAS CENTRS, Madara Melne Krūmiņa, Latvijas IT Klasteris valdes locekle, EDIC pakalpojumu vadītāja
- Rīgas Tehniskā koledža, Rūta Gintaute-Marihina, direktore, Igors Būmanis, datorikas, elektronikas un enerģētikas katedras vadītājs
- Synthetic RGB and Thermal images for robust vision AI models, Krišs Osmanis, SIA Ascent Lumina
- Labumi – mūsdienīga darbinieku motivācija, Annija Marta Baronova, SIA TX
- Latvijas Elektronikas Iekārtu Testēšanas Centrs, Gundars Ašmanis, SIA LEITC
- ALMIKO prezentācija, Mārtiņš Zaķis, Juvals Gefters
- DK UNITY prezentācija, Ivans Luca
- Elektronikas un datorzinātņu institūta risinājumi risinājumi, Egils Bēriņš

Projekts “EDIC: atbalsts digitalizācijai un mākslīgā intelekta attīstībai Latvijā” (Nr. 2.2.1.1.i.0/23/I/CFLA/001)
Projekts “Development of AI – ICT for Manufacturing EDIH in Latvia” (EDIHLV; Nr. 101083983)
