Projekta Nr. 5.1.1.2.i.0/3/24/A/CFLA/005 “Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas nozares klasteris” ietvaros īstenotās aktivitātes
Dalība Big Science Business Forum 2024
Starptautisku kontaktu veidošanai starp sadarbības tīkla dalībniekiem un ārvalstu pētniecības un zināšanu izplatīšanas organizācijām, LETERA Klasteris, AS “SAF Tehnika” un LU Cietvielu fizikas institūts piedalījās augsto tehnoloģiju un inovāciju kongresā “Big Science Business Forum 2024”. BSBF ir uz biznesu orientēts kongress, kas kalpo par Eiropas vadošos pētniecības organizāciju tikšanās platformu ar industriju. Kongresā piedalījās tādas organizācijas kā CERN, ESA, ESRF, FAIR, F4E, ILL u.c. Kongresā LETERA Klasteris iepazinās ar šo organizāciju darbību, pētniecības virzieniem un sadarbības modeļiem, kā arī B2B sesijā informēja tās par Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas nozari, nozares uzņēmumiem un pētniecības organizācijām.
LETERA Klastera dalībnieki piedalījās pasaulē lielākajā elektronikas izstādē electronica 2024
electronica ir pasaulē lielākā elektronikas nozares izstāde, kurā šajā gadā piedalījās 3`480 dalībnieki no 59 valstīm un to apmeklēja vairāk kā 80`000 apmeklētāji. Izstādē Latvija bija pārstāvēta ar nacionālo stendu, kurā ar LETERA Klastera atbalstu piedalījās sadarbības tīkla dalībnieki SIA “Silmor”, SIA “SMD Baltic” un SIA “Volburg”. Dalība electronica 2024 uzņēmumiem bija ļoti vērtīga un deva daudz jaunus biznesa kontaktus no dažādiem pasaules reģioniem, kā arī ļāva apzināt eksporta tirgu reģionālo potenciālu.
Starptautisko nozares izstāžu apmeklējums
Lai paplašinātu eksporta tirgu ģeogrāfiju un sekmētu iekļaušanos jaunās, starptautiskās produktu vērtību ķēdēs, LETERA Klastera dalībnieki apmeklēja vadošās nozares izstādes: Alihankinta, electronica, Elmia Subcontractor un TRUSTECH. Starptautisko nozares izstāžu apmeklēšana ir ļoti efektīvs instruments jaunu biznesa kontaktu veidošanai, kā arī sniedz iespēju tikties un nostiprināt sadarbību ar esošajiem partneriem un veikt konkurentu izpēti un analīzi. Aktivitātē piedalījās LETERA Klasteris un 10 klastera dalībnieki: SIA “Lemona Latvija”, AS “HansaMatrix”, SIA “HansaMatrix Pārogre”, SIA “HansaMatrix Ventspils”, SIA “Vivid Tech”, SIA “Aretai”, SIA “SMD Baltic”, SIA “Silmor”, SIA “Optoelektronika LV” un SIA “ADI”.
Vizītes pie ārvalstu partneriem
Lai apzinātu nozares sadarbības iespējas ar ASV aizsardzības jomā un iepazītos ar ASV aizsardzības departamenta prasībām piegādātājiem, LETERA Klastera dalībnieki SIA “DK Unity”, SIA “Silmor”, AS “HansaMatrix” un SIA “Latvijas Mobilais Telefons” piedalījās Latvijas – ASV dronu aizsardzības tehnoloģiju simpozijā Vašingtonā. Simpozijā Latvijas uzņēmumiem bija unikāla iespēja izveidot kontaktus ar ASV aizsardzības departamenta pārstāvjiem un iepazīstināt tos ar saviem produktiem un darbības virzieniem. Simpozijam paralēli notiekošajā militārās jomas izstādē AUSA 2024 Klastera dalībnieki varēja uzzināt par ASV un citu valstu militārā sektora pieprasījumu dronu tehnoloģiju jomā.
Reversā Industrijas diena Lexel Fabrika
18.decembrī LETERA Klasteris un klastera dalībnieki Ogres Tehnikums un Rīgas Tehniskā koledža reversajā Industrijas dienā apmeklēja lielāko elektronikas ražošanas uzņēmumu SIA “Lexel Fabrika” – Schneider Electric ražotni Latvijā. Vizītes laikā Lexel Fabrika iepazīstināja izglītības iestādes ar savām apmācību vajadzībām, iepazinās ar aktuālajām mācību programmām un apsprieda jaunu apmācības moduļu, piemēram, IPC lodēšanas kursu, ieviešanas nepieciešamību. Šāda informācijas apmaiņa ir ļoti nozīmīga inovāciju un jaunu produktu attīstībā, kā arī tā veicinās industrijas un izglītības iestāžu ilgtermiņa sadarbību. Tāpat LETERA Klastera, Ogres Tehnikuma un Rīgas Tehniskā koledžas pārstāvjiem bija lieliska iespēja iepazīties ar Lexel Fabrika darbību, ražošanas tehnoloģijām un produktiem.
Atjaunota fizikas eksāmena kārtotāju karte
Lai izveidotu ērtu uzskates materiālu skolēniem un vecākiem par vispārizglītojošām skolām, kurās tiek nodrošināts kvalitatīvs fizikas mācību process, LETERA Klasteris izveidoja fizikas eksāmenu kārtotāju karti. Kartes izveide izriet no RIS3 jomas “Fotonika un viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas” rīcības plānā ietvertajiem pasākumiem un ir viens no instrumentiem, kas popularizē STEM jomu vispārējās izglītības iestādēs. Ar LETERA Klastera projekta atbalstu 2024.gada 4.ceturksnī tika veikta kartes atjaunošana, papildinot to ar 2023./2024. mācību gada fizikas centralizētā eksāmena rezultātiem. Rezultāti parāda, ka no 11`509 skolēniem, kas 2023.gada 1.septembrī uzsāka mācības vispārizglītojošo skolu 12.klasēs, tikai 238 jeb 2% nokārtoja fizikas eksāmenu ar rezultātu virs 60%. Valmieras novads, Cēsu novads, Siguldas novads, Rīga un Daugavpils ir vienīgās Latvijas pašvaldības, kas 2023./24. mācību gadā spēja radīt skolēnos interesi par fizikālajām vai inženierzinātnēm un nodrošināt fizikas apguvi labā līmenī. Fizikas eksāmena kārtotāju karte pieejama – https://www.letera.lv/skolu-karte-fizikas-eksamens/.
Projekts Nr. 5.1.1.2.i.0/3/24/A/CFLA/005
“Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas nozares klasteris”