Norisinājies seminārs “Laika sinhronizācija ar augstu precizitāti sadalītai zinātnisku mērījumu sistēmai”
09/03/2020
Autors: LETERA

LETERA Klasteris sadarbībā ar Elektronikas un datorzinātņu institūtu (EDI) 2020.gada 27.februārī rīkoja semināru “Laika sinhronizācija ar augstu precizitāti sadalītai zinātnisku mērījumu sistēmai”.

LETERA Klastera dalībniekiem un partneriem bija iespēja iepazīties ar EDI īstenoto pētījumu “Laika sinhronizācija ar augstu precizitāti sadalītai zinātnisku mērījumu sistēmai”, kura mērķis ir radīt precīzā laika uzturēšanas sistēmas zinātniskiem mērījumiem, kas tiek veikti, izmantojot telpā sadalītu mēraparatūru, kas atsevišķos gadījumos var atrasties dažādās vietās uz Zemes, un tā galvenajiem rezultātiem:

  • EDI izstrādāto precīzās laika mērīšanas tehnoloģiju – pielāgota telpā sadalītu eksperimentu sinhronizācijai ar augstu precizitāti (dažas ps), kas ir labāka nekā pasaulē pieejamajām sistēmām, t.sk. CERN izstrādātai un lietotai White Rabbit tehnoloģijai;
  • Izstrādātajiem jaunu notikumu laika mērītājiem (taimeri) ar uzlabotiem parametriem (taimeris A040-ET ar sinhronizācijas iespējām mēra UTC laiku ar precizitāti 3ps), paplašinātu funkcionalitāti (multifunkcionāls taimeris ar iebūvētu datoru) un spēju darboties pašuzturēšanas režīmā (īstā laika taimeris TET).

Semināra dalībnieki tika iepazīstināti arī ar EDI darbību nozīmīgā, starptautiskajā projektā JUNO (Jiangmen Underground Neutrino Observatory), kurā tiks izmantots EDI taimeris laika sinhronizācijas sistēmas monitorēšanai, un ar jaunākajiem EDI sasniegumiem taimeru izstrādē.

EDI taimeri A033-ET (skaitā vairāk kā 50) tagad tiek lietoti vairāk nekā pusē no ILRS (International Laser Ranging Service) stacijām pasaulē, tie tiek izmantoti pat 7 NASA stacijās. Tāpat Eiropas Kosmosa Aģentūras projekta ietvaros izstrādātas un izgatavotas taimeru versijas tiek izmantotas kosmosa izpildījumā darbināšanai satelītu konstelācijās.

Seminārs norisinājās projektu Nr.3.2.1.1/16/A/006 “Latvijas Elektronikas un elektrotehnikas nozares klasteris” un Nr.1.1.1.1/16/A/174 “Laika sinhronizācija ar augstu precizitāti sadalītai zinātnisku mērījumu sistēmai” ietvaros

Visi jaunumi
Dalīties:
Saistītie jaunumi
Aizvērt
/