This content element requires the Flash 6 player. You can download it here

Актуально

 • Elektronikas dienā 2014 jaunieši demonstrē savas prasmes un iepazīstas ar nozares uzņēmumiem

 • Jaunie elektronikas entuziasti gada nozīmīgākajā pasākumā – Elektronikas dienā 2014 – pārsteidza apmeklētājus ar pašu izgatavotām lietām, kas varētu noderēt pat ražojošiem uzņēmumiem. To vidū bija gan saules bateriju darbināta automašīna, gan atsevišķus pirkstus kustināt spējīga robota roka, gan lietošanai gatavs automašīnas videoreģistrators ar GPS signāla uztvērēju. 
 • Rīgas Tehniskajā koledžā notikušais pasākums izpelnījās plašu interesi kā no jauniešu, tā arī nozares uzņēmumu puses - tajā piedalījās jaunieši no profesionālajām skolām un elektronikas interešu pulciņiem, un daudzi pazīstami uzņēmumi bija izstādījuši savu produkciju.
  Elektronikas dienā 2014 bija padomāts par visiem. Elektronikas pulciņu skolotājiem notika semināri par skolēnu motivēšanu, metodiku un netradicionālu tālsakaru ierīču sacensību sagatavošanu. Profesionālo skolu audzēkņi piedalījās ikgadējā konkursā «Elektroniķis 2014», kur demonstrēja savas iemaņas izvēlētajā profesijā un sacentās par uzvaru. Tikmēr 52 elektronikas pulciņu audzēkņi vecumā no 10 līdz 18 gadiem piedalījās konkursā «Jaunais elektroniķis 2014», kura ietvaros, ieskandinot tuvojošos Ziemassvētkus, viņiem divu stundu laikā bija jāsalodē vadības shēma svētku gaismas dekorācijām.
  Apmeklētājus visvairāk pievilināja jauno elektroniķu darbu izstāde un Latvijas labāko nozares uzņēmumu stendi, kuros varēja iepazīties ar produkciju, kas lielākoties tiek eksportēta uz ārvalstīm. Interesenti klātienē varēja apskatīt uzņēmu SAF Tehnika, Hanzas Elektronika, Schneider Electric, Festo, Volburg, STE-Vikan, Regula Baltija, Arcus elektronika, G4S, Elektronikas un datorzinātņu institūta, kā arī Rīgas Tehniskās universitātes izgudrotāju veikumu. Produktu vidū bija pat tādas neparastas tehnoloģijas kā viltotu dokumentu atpazīšanas sistēmas, gudrās mājas vadības sistēmas, audums, kas atceras nēsātāja ķermeņa formu un dažādi roboti.
  Elektronikas pulciņu darbu izstādes dalībnieki tika apbalvoti četrās nominācijās. Balvu nominācijā «Daudzpusīgākais pielietojums» ieguva  Bērnu un jauniešu centra Rīgas Skolēnu Pils darbs «Robota roka», kura autori ir Kristians Micītis un Dmitrijs Konons. Nominācijā «Lietišķākais pielietojums» triumfēja Austrumlatvijas Radošo Pakalpojumu Centra pulciņa «Elektronika» darbs «Pusvadītāju detaļu testeris», ko izgatavojis Raitis Rudzišs. Par «Praktiskāko pielietojumu» atzīts Bērnu un jauniešu centra Rīgas Skolēnu Pils Radioelektronikas pulciņa pārstāvja Kristapa Kreicberga darbs «Videoreģistrators ar GPS», bet nominācijā «Savdabīgākais dizains» uzvarēja Jūrmalas bērnu un jauniešu centra pulciņa «Radioelektronika» darbs «Ziemassvētku dekors», ko darinājis viens no jaunākajiem pasākuma dalībniekiem Rihards Zirnis.
  Pasniedzot balvas uzvarētājiem, ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola neslēpa prieku par elektronikas nozares jauno maiņu: «Piepildās mans sapnis, ka Latvija nebūs zeme, kur tikai patērē, bet gan vieta, kur mēs paši ražojam lietas, ko no mums pirks vācieši, amerikāņi un arī ķīnieši. Bērni, jūs esat veikuši pareizo izvēli. Jūs esat nodrošinājuši sev nākotni. Jums būs lielāka alga nekā vienaudžiem, jo elektronikas nozare turpina augt un mūsu aplēses rāda, ka līdz 2020.gadam Latvijā pietrūks vairāk nekā 20 tūkstoši matemātikas, informācijas tehnoloģiju, inženierzinātņu, ražošanas un būvniecības speciālistu. Jums būs iespēja strādāt jomā, kur 90% produkcijas eksportē. Jums būs iespēja pašiem radīt inovācijas, dot lietām dzīvību». 
  Savukārt Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācijas (LETERA) prezidents Normunds Bergs mudināja jauniešus tēmēt augstāk: « Es aicinu jūs pārlieku neaizrauties ar domu par darba iegūšanu. Darbošanās elektronikas nozarē nozīmē, ka jūs paši varēsiet izgudrot jaunus produktus, dibināt uzņēmumus un paši ražot. Jūs varat kļūt par darba devējiem citiem.» 
  Elektronikas dienu 2014 rīko LETERA un Profesionālās izglītības kompetences centrs Rīgas Tehniskā koledža, sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru, Rīgas Interešu izglītības metodisko centru, Rīgas Skolēnu pili, Ventspils Jaunrades nama un Tehniskās jaunrades nama Annas2 elektronikas pulciņiem. 


  Konkursa rezultātus skatīt šeit.


  Pasākums tika īstenots ar ERAF projekta „Latvijas Elektronikas un elektrotehnikas nozares klasteris” atbalstu. Līgums par projekta īstenošanu Nr. L-KAP-12-0002, Projekts Nr. KAP/2.3.2.3.0/12/01/003.