This content element requires the Flash 6 player. You can download it here

News

 • Apjomus grib četrkāršot

 • SIA Hanzas Elektronika atklāj jaunu ražotni
  Raksts par ražotnes atklāšanu tika publicēts laikrakstā Dienas Bizness 2005.gada 9.jūnijā.
  Autors: Elīna Circene (elina@db.lv)
 • Viens no Latvijas vadošajiem elektronikas sistēmu ražotājiem SIA Hanzas Elektronika, atklājot jauno ražotni, tuvāko 2 līdz 3 gadu laikā ražošanas apjomus grib četrkāršot.

  Jaunajā ražotnē, kuras celtniecība tika sākta pērn septembrī, ieguldīti 2.8 milj. Ls. Celtniecības un jaunu ražošanas iekārtu iegādes izmaksas finansētas ar papildu uzņēmuma kapitāldaļu izlaišanu, pašu līdzekļiem, aizdevumiem, kā arī 1 milj. Ls lielu atbalstu granta formā no Eiropas Savienības struktūrfonda ERAF līdzekļiem. SIA Hanzas Elektronika ražojumu klāstā ir automašīnu elektroniskā aprīkojuma un dzirdes aizsardzības ierīces, interneta maršrutētāji, kā arī citas augsto tehnoloģiju preces. Kā Db atzina SIA Hanzas Elektronika valdes priekšsēdētājs Ilmārs Osmanis, no vietējiem elektronikas ražotājiem uzņēmumam būtisku konkurentu nav.

  Līdz šim uzņēmuma ražošanas platība aizņēma 2200 m2, taču pēc paplašināšanās tā ir vairāk nekā dubultojusies - līdz 5500 m2. "Tagad mums ir modernākā elektronikas sistēmu ražotne Baltijā, un esam starp 10 modernākajiem šīs nozares uzņēmumiem Ziemeļeiropā," ir lepns I. Osmanis. Jau drīzumā plānots ievērojami palielināt darbinieku skaitu - no šābrīža 80 līdz pat 200 cilvēkiem.

  Arī līdz šim Hanzas Elektronika ir mērķtiecīgi attīstījusies - 2003. gada vasarā uzņēmums atklāja nu jau "veco" ražotni, tajā investējot 1.5 milj. EUR (tobrīd 947 tūkst. Ls). Arī nākotnē paredzēta dinamiska attīstība, un iespējams, ka uzņēmums varētu pārpirkt kādu līdzīga profila kompāniju Zviedrijā. Savukārt pēc 3 - 4 gadiem SIA Hanzas Elektronika akcijas varētu sākt kotēt biržā.

  Balsts - ārzemju klienti Šobrīd 90 % uzņēmuma ražojumu (tieši un caur Latvijas klientiem) tiek eksportēti - lielākoties uz Skandināvijas valstīm un Vāciju. Arī prognozētā uzņēmuma izaugsme sakņojas tieši eksporta apjomu pieaugumā. "Saprotam, ka uzreiz nespēsim ražošanas apjomus četrkāršot, taču tuvāko 2 vai 3 gadu laikā tam vajadzētu notikt, jo Eiropa ir gana plašs tirgus. Tad varēsim pildīt lielāku uzņēmumu apjomīgākus un peļņu nesošākus projektus, ko līdz šim nespējām," teic I. Osmanis, piebilstot, ka par savu galveno nišu tomēr arī turpmāk saglabās vidēji lielu kompāniju pasūtījumu realizēšanu. Šobrīd nopietnu interesi par sadarbību izrādījusi viena Zviedrijas, viena ASV un viena Vācijas kompānija. "Ja dabūsim kaut vai vienu no šiem pasūtījumiem, arī tas radīs redzamu apjomu pieaugumu," sacīja I. Osmanis. Sadarbībā ar citu valstu kompānijām uzņēmums pieteicies arī NATO projekta konkursā par vienota standarta sauszemes novērošanas sistēmas izveidi.

  Hanzas Elektronika sadarbojas ar vietējām kompānijām - piemēram, a/s SAF Tehnika, SIA Mikrotīkls un Auto Nams.

  Ražo lētāk "Svarīgākās lietas, ar ko šobrīd mūsu nišas uzņēmums var konkurēt, ir tehnoloģiskā kompetence un ražošanas organizācija. Būtiskas ir arī izmaksas. Ražošanas ēkas Latvijā varam uzbūvēt vairākas reizes lētāk nekā Rietumeiropā, zemākas ir arī darbaspēka izmaksas. Ražošanas iekārtas iepērkam par tādu pašu samaksu kā citi. Arī izejvielas lētāk dabūt nevaram. Tomēr mūsu produkcija tik un tā ir vidēji par 10 % lētāka," norāda I. Osmanis.  Viedoklis

  Vitālijs Aišpurs, Elektronisko iekārtu projektēšanas, izgatavošanas un realizācijas SIA Arcus Elektronika valdes priekšsēdētājs: Tā kā ne Latvijā, ne Baltijā nav nopietnu elektronisko sistēmu ražošanas uzņēmumu, visticamāk, Hanzas Elektronika nudien pēc paplašināšanās ir modernākā. Lēmums vairāk nekā dubultot ražošanas platības un tuvākajos gados četrkāršot jaudas, visticamāk, ir ekonomiski pamatots, un uzņēmumam ir stabili kontakti ar potenciālajiem partneriem. Tiesa, tagad liela daļa Eiropas ražotāju dažādu detaļu izgatavošanu izvēlas pasūtīt Ķīnā. Taču, tā kā tā atrodas tālu un rada augstas transportēšanas izmaksas, arī tuvākiem ražotājiem darba pietiek.